Başlangıç > Yazılım > Windows 7 Kurulumu (Resimli windows 7 format)

Windows 7 Kurulumu (Resimli windows 7 format)


Windows 7 Kurulumu (Resimli windows 7 format)

WINDOWS 7 KURULUMU ve KURULUM ÖNCESİ İŞLEMLER

Bu yazımızda Windows 7 işletim sisteminin kurulumunu anlatacağım. Makalemiz 25 adet görselden oluştuğu için sizlere biraz karmaşık daha doğrusu gözünüzü korkutucu gelebilir. Ancak ne var ki Windows 7 kurulumu aslında çok basit bir olay.. En azından bir Windows Xp kurmaktan çok daha kolay. Ben sizlere hem öğrenmeniz açısından hem de temiz bir windows 7 kurmak açısından en detaylı bir şekilde resimlerle anlatmaya çalıştım. Şimdi elinizde Windows 7 DVD‘si varsa onunla, eğer yoksa Windows 7 indirmakalesinden download edip burada ki anlatımla kurulum yapacağız..

Ben elinizde Windows 7 kurmak için hazır bir DVD veya Flash Bellekte Windows 7 bulunduğunu varsayıyor ve anlayımıma geçiyorum. Ancak kurulumdan önce bilmemiz gereken kurulum gereksinimleri , Windows 7 sürümleri konularına da değinmemizde fayda var.

Windows 7 donanım gereksinimleri

Genel olarak bakıldığında Windows 7 için minimum donanım gereksinimleri Vista ile aynı.Aşağıdaki şekildeWindows 7 için gerekli olan minimum sistem gereksinimleri görüyoruz.

Windows 7 Kurulumu 1 - MetaKafe

Aslında burada gördüğümüz bilgisayar özellikleri Windows 7 için olması gereken minimum değerler.Yani bize burada anlatılmak istenen bilgisayarın özellikleri en asgari bu özelliklerde ise senin bilgisayarına Windows 7 kurulabilir ve iyi kötü çalışabilir.Yalnız burada unutmamamız gereken bazı noktalar var.Kullanacağımız programlar yada özel uygulamaların da olacağını düşünmemiz gerekiyor.Burada gördüğümüz değerler Windows 7 ‘nin bizden talepleri.Demek ki bizler bilgisayar özelliklerini değerlendirirken bu özellikleri Windows 7 ye ayırdığımızı düşünüp ona göre hareket etmeliyiz.Bir örnek verecek olursak yukarıdaki şekilde belirtilen özelliklerde bir bilgisayarımız var.Biz bu bilgisayara Windows 7 kurulumu yaptık ve bitirdik.Sonrasında bilgisayarımızda Autocad programı kullanacağız ancak program oldukça yavaş çalışıyor.Nedeni bilgisayarımız Windows 7 yi asgari seviyede çalıştırabiliyor ancak ek uygulamalarda donanım yetersizliği yüzünden sıkıntı çıkarabiliyor.Buradan çıkan sonuç şu ki bu özellikler temel özellikler kullanacağımız artı özellikler ve yardımcı programlar için donanım gereksinimlerini iyi analiz etmemiz ve performans ihtiyacımıza göre, daha güçlü donanımlara sahip olmamız gerekiyor.Ayrıca diğer taraftan unutmamamız gereken bazı yazılımsal noktalar daha var.Şimdi onları açıklayalım.

– Bütün Windows 7 sürümleri çok çekirdekli işlemci yapılarını destekler.Fakat donanım tarafında çok işlemcili bir bilgisayara sahip olsak bile,sadece Windows 7 Professional,Enterprise ve Ultimate sürümleri çoklu işlemci desteği sunmaktalar.

– Windows Touch özelliklerinden faydalanmak istersek ya tablet pc ye yada dokunmatik ekrana ihtiyacımız var.

– Windows Xp Mode özelliğini kullacaksak eğer çok önemli bir durum var.Microsoft derki eğer Windows XP Mode kullanmayı düşünüyorsanız,ilk olarak ekstra 1 gb ram ilavesi ve ayrıca harddisk te fazladan 15GB boş alanımız olması gerekiyor.Peki bu yeterlimi?.Malesef bizden bir de işlemci tarafında isteği var.Eğer İntel işlemci kullanıyorsak İşlemcimizin Intel VT(virtual Technology),AMD işlemci kullanıyorsak İşlemcimizin AMD-V özelliğini desteklemesi ve bu özelliklerin etkin olması gerekiyor.Zira bu özellikler anakart üzerindeki Bios dan devredışı bırakılabiliyor.

– Windows BitLocker ile USB sürücü şifrelemesi özelliğini kullanabilmemiz içinse,bilgisayarımızın Trusted Platform Module (TPM) 1.2 desteğinin olması gerekiyor.

64-Bit Windows 7 Sürümü Kullanmanın Avantajları

Donanım tarafındaki gelişmelere paralel olarak 64 bit Windows sürümleri hızla gelişmeye başladı.İlk çıkışlarında uygulamalardaki uyumsuzluk ve 64 bit uygulama sayısının az olması nedeniyle çok ciddi sıkıntılar çıkarmalarına rağmen,artık 64 bit sürümler tercih edilmeye başladı.Öyleki Windows 7 format yeni aldığımız dizüstü bilgisayarlar da artık 64 bit işletim sistemleri yüklü gelmeye başladı.Peki ama 64 bit sürümün bize sağladığı avantajlar nelerdir.Şimdi bu avantajları inceleyelim.

– Yüksek Performans

Bü sürümlerde daha yüksek performans sağlıyoruz.Bu performansı sağlayan 64 bit işlemcilerin her saat darbesinde daha fazla işlem gerçekleştirebilmeleri.Bu özellik uygulamaların daha hızlı çalışmasını yada çok daha fazla kullanıcıya destek vermesini sağlıyor.Tabi ki işlemcinin bu gücünden faydalanabilmek için 64 bit sürüm Windows yüklememiz gerekiyor.

– Daha fazla Ram miktarı

64 bit işletim sistemleri 4GB ram den daha fazla bellek adresleyebilirler.Bütün 32 bit işletim sistemleri ve 32 bit sürüm Windows 7 sürümleri de maksimum 4 Gb ram adreslemesi yapabiliyorlar.Günümüz teknolojisinde 4 GB ram pekte fazla bir ram miktarı gibi görünmüyor.Öyle ki ortalama bir dizüstü bilgisayar da bile 4 gb ram bulunmaya başladı bile. 64 bit Windows 7 sürümlerinin desteklediği ram miktarlarını aşağıdaki tabloda görebiliriz.

Windows 7 Sürümleri ve Ram Desteği

Home Basic                |   8 GB

Home Premium            |   16 GB

Professional                |   128 GB veya Daha Fazla.

Enterprise / Ultimate    |   128 GB veya Daha Fazla.

Yukarıdan da anlaşıldığı gibi 32 bit sürümlerin desteği Maksimum 4 GB iken en alt sürümde bile 64 bit ile birlikte ram desteği 2 katına çıkıyor. Windows 7 ProfessionalWindows 7 EnterpriseWindows 7 Ultimate sürümlerinde ise Ram miktarları 128 Gb gibi çılgın seviyelere ulaşmış durumda.

Bu bilgilerin ardından Windows 7 Kurulumuna geçebiliriz

Resimli windows 7 format

=>>> devamı için Microsoft Windows 7 Kurulum makalesini inceleyiniz..

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: